Connection String nedir ?

ConnectionString nedir ?

Bağlantının yapılabilmesi için gerekli olan : hangi ana makine’ye bağlantı yapılacağını, o ana makinedeki hangi veritabanına bağlanacağımızı, o veritabanına bağlanmak için gerekli olan kullanıcı adı ve şifresi gibi bilgilerin tutulduğu bir kod parçasıdır.

Örnek bir ConnectionString :

“Data Source = localhost; Initial Catalog = Northwind; Integrated Security = SSPI;” şeklindedir.

Bu cümleciği biraz daha açalım;
1- “Data Source = localhost” kısmında veri kaynağı olarak yerel makinemizi belirttik. Cümleciğimizde “localhost” yerine ip adresi de yazılabilir.

2- “Initial Catalog = Northwind” kısmında hangi veritabanına bağlanacağımızı belirttik. Buradaki “Northwind” MSSQL de standart veritabanları arasında yer aldığı için Northwind veritabanını örnek verdim.

3- “Integrated Security = SSPI” kısmında da bağlantı güvenliğinin ne şekilde yapılacağını açıkladık. Bu cümleyi yazarsak Windows Authentication seçeneğini kullanarak bağlanmış oluruz. Yani kullanıcı adı ve şifre girmeyiz.

Kafanızda kullanıcı adı ve şifre girmeyeceksek güvenliği nasıl sağlarız gibi bir soru oluşması çok doğaldır. O zaman bu şekilde olan bir cümleciği hangi durumlarda kullanmamız daha uygundur ?

Cevap Bırakın


*